Już w sobotę mieszkańców Długołęki czeka kolejne spotkanie z cyklu „Stop Smog”. W jego trakcie wszyscy zainteresowani będą mogli m.in. dowiedzieć się, jak zacząć produkować prąd we (a dokładniej na) własnym domu.

Gmina Długołęka zaprasza wszystkich zainteresowanych walką o czyste powietrze w naszej gminie na kolejne spotkanie edukacyjne „Stop Smog”, które tym razem odbędzie się w urzędzie gminy w Długołęce w sobotę 29 lutego, w godzinach 10-14.

Zapewniamy wiele ciekawych pokazów i prelekcji, a także darmowe warsztaty, ciepły poczęstunek i atrakcje dla dzieci – informują organizatorzy.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokaz ekonomicznego spalania węglem i drewnem w kotłach, prelekcja dotycząca wymiany kotłów, warsztaty nasadzeń z roślin oczyszczających powietrze, warsztaty szycia worków z firan, pokazy antysmogowe dla dzieci, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz losowanie nagród w konkursie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

86364344 2907661989255891 6672889537296859136 o - Stop Smog. Spotkanie edukacyjne dla mieszkańców Długołęki

Fotowoltaika dla domu w 5 krokach

W trakcie spotkania Stop Smog każdy zainteresowany uzyska także odpowiedzi dotyczące m.in fotowoltaiki i możliwych dotacji na ten cel. Poniżej przedstawiamy kluczowe 5 kroków, jakie należy podjąć, by produkować prąd na własnym domu.

Krok 1 – ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Sprawdź swoje faktury za energię elektryczną i podsumuj roczne zużycie energii (kWh). Ponadto Twoja umowa z operatorem OSD powinna być umową kompleksową, jeśli kupujesz energię u innego sprzedawcy niż operator systemu dystrybucyjnego, będziesz musiał to zmienić. Na fakturze zweryfikujesz też moc umowną, powinna ona przekraczać docelową moc instalacji PV.

Krok 2 – DACH

Instalację najlepiej montować na połaci południowej o kącie nachylenia 20-45 stopni, jeśli jednak nasz dach usytuowany jest w kierunku wschód-zachód, to uzyski będą o kilkanaście procent mniejsze. Im bardziej płaski dach w tym przypadku – tym lepiej. Ten niższy uzysk niwelujemy poprzez powiększenie instalacji. Znaczenie ma również to czym pokryty jest Twój dach.

Choć fotowoltaikę montuje się praktycznie na każdym dachu, to rodzaj pokrycia ma wpływ na sposób montażu oraz cenę końcową instalacji. W przypadku dachów płaskich, konstrukcja jest nieco droższa, ale dach pozwala na ustawienie instalacji idealnie na południe z maksymalnym uzyskiem z promieniowania słońca… Przy dachach płaskich często instaluje się konstrukcje bezinwazyjne, więc nie musimy się martwić o naruszenie szczelności dachu.

Jeśli Twój dach nie wpisuje się w powyższe lub jeśli jest zbyt mały czy zacieniony, zawsze można rozpatrzyć instalację na gruncie – instalacje do 50 kW są traktowane tak jak te na dachu i nie wymagają dodatkowych pozwoleń.

Krok 3 – DOBÓR MOCY

Każda instalacja jest dobierana indywidualnie, warto więc moc dobierać w asyście osoby z branży. Pamiętajmy, że zbyt mała moc spowoduje konieczność „dokupienia energii” po rynkowych cenach, a z kolei nadwyżki niewykorzystane w 24 miesiące – przepadają. Dobrze dobrana moc instalacji fotowoltaicznej powinna pokrywać nie tylko nasze dotychczasowe roczne zużycie energii (krok 1), ale również::

  • „koszty” magazynowania energii w sieci (z energii oddanej do sieci (naszych nadwyżek) operator OSD oddaje nam 80% (do mocy 10 kW) lub 70% pow. 10 kW);
  • nasze plany co do zmian w zużyciu energii elektrycznej w przyszłości np. montaż klimatyzacji, oświetlenie ogrodu czy zmiana ogrzewania na pompę ciepła. Swoją drogą, pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką daje nam kompletne rozwiązanie na całościowe pokrycie zapotrzebowania domu na energię, ciepło i chłód)oświetlenie ogrodu, itp;
  • spadającą sprawność instalacji w okresie 25 lat pracy instalacji. Producenci gwarantują sprawność po 25 latach na poziomie min. ok. 85%.

Krok 4 – MONTAŻ

Nawet jeśli jesteśmy „złotą rączką” czy bohaterem w swoim domu, pamiętajmy, że pod instalacją fotowoltaiczną zawsze podpisuje się osoba posiadająca odpowiednie uprawniania elektryczne. Ponadto instalacja wymaga dobrania zabezpieczeń oraz przeprowadzenia pomiarów, więc zostawmy to fachowcom. Sam montaż instalacji fotowoltaicznej na domku najczęściej trwa od dwóch do czterech dni – w zależności od mocy.

Nie bez znaczenia jest też pogoda, która często wstrzymuje prace. Sama produkcja energii nie zacznie się po montażu, bowiem operator musi nam jeszcze wymienić lub przeprogramować licznik energii, tak by działał on dwukierunkowo, ma na to maksymalnie 30 dni.

Krok 5 – DOTACJE I FINANSOWANIE

Instalacja fotowoltaiczna dla każdego budżetu to spory wydatek, lecz już od momentu jej uruchomienia oszczędzamy na fakturach za energię elektryczną. Dodatkowo istnieją wsparcia dla osób decydujących się na fotowoltaikę. Obecnie gospodarstwa domowe mogą liczyć na:

  • dotację 5000 zł z NFOŚiGW programu:”Mój prąd” (Z przeznaczonego 1 mld zł na ten cel pozostało jeszcze 868 mln zł (luty 2020r.).
  • ulgę termomodernizacyjną, czyli zwrot w podatku przy rozliczeniu PIT – 18% od realnie poniesionych kosztów na fotowoltaikę, bez dotacji;
  • wsparcie wynikające z lokalnych uchwał (np. Miasto Wrocław zwalnia właściciela fotowoltaiki z podatku od nieruchomości na okres 5 lat).

Dla osób, które mimo braku środków chcą uniezależnić się od rosnących cen za energię, dostępne tzw. Eko Pożyczki. Biorąc preferencyjny kredyt można zamiast płacić za energię spłacać ratę za instalację.

W sprawie bezpłatnych audytów pod fotowoltaikę w woj. dolnośląskim prosimy o kontakt na biuro@energialokalna,pl lub telefonicznie +48 736 838 908.   

foto główne: Mariana Proença on Unsplash