Przy ulicy Wrocławskiej w Kiełczowie powstanie modułowy budynek żłobka i przedszkola. Trwa powtórny przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Pod koniec listopada gmina Długołęka ogłosiła przetarg na realizację żłobka i przedszkola w technologii modułowej, w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, wraz z kompletną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Inwestycja ma powstać w Kiełczowie przy ulicy Wrocławskiej (na działce nr 212/1).

Tuż przed świętami przetarg został jednak unieważniony, bo obie złożone oferty znacznie przekraczały założony przez urzędników budżet na to przedsięwzięcie. Gmina zamierza przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia 20 mln zł brutto, a oferenci zaproponowali ceny 28 mln 745 tys. zł i prawie 33 mln 124 tys. złotych.

24 grudnia ubiegłego roku ogłoszono powtórne postępowanie na wykonawcę budowy żłobka i przedszkola. Na oferty urzędnicy czekają do piątku 10 stycznia, a termin realizacji zamówienia wyznaczono na 18 grudnia 2020 roku.

Zamówienie obejmuje m.in. sporządzenie wielobranżowej dokumentacji budowlanej i wykonawczej budynku, uzyskanie wszelkich wymaganych uzgodnień, opinii i pozwoleń wymaganych przepisami prawa, w tym ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a następnie wykonanie inwestycji „pod klucz” i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.

Jak będzie wyglądał obiekt?

Budynek będzie mógł mieć maksymalnie blisko 78 metrów długości, ponad 64 metry szerokości i nieco ponad 8 metrów wysokości. Projekt przewiduje dwie kondygnacje nadziemne o łącznej kubaturze 18300 metrów sześciennych i powierzchni 4108 metrów kwadratowych. Na terenie obiektu zaplanowano 7 oddziałów żłobka i 12 oddziałów przedszkola. Łączna przewidziana liczba dzieci to 450, a pracowników – 60.

Wejście do budynku będzie odbywać się poprzez przedsionek, a bezpośrednio przy wejściu znajdzie się hall/poczekalnia dla rodziców połączona z szatnią z zapewnieniem komunikacji interfonowej ze wszystkimi oddziałami oraz częścią administracyjną.

W sąsiedztwie hallu należy urządzić połączoną z nim przestrzennie szatnię dla dzieci. Dla każdego dziecka przewidzieć 1 zamykaną drzwiami szafkę. W szatni przewidzieć przewijaki i siedziska tapicerowane – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym obiektu.

W wewnętrznej części żłobka pojawią się sale oddziałowe.

Dwie połączone ściankami mobilnymi sale dla dzieci najmłodszych (6-12 miesięcy) z dostępnym bezpośrednio z obu sal węzłem sanitarnym oraz magazynami leżaków/pościeli należy zlokalizować jak najbliżej strefy wejściowej. W dalszej części żłobka należy urządzić 5 sal z dostępnymi bezpośrednio z sal węzłami sanitarnymi, magazynami podręcznymi na zabawki oraz magazynami leżaków/pościeli dla dzieci starszych (12-36 miesięcy). Wymagane zgodne z przepisami nasłonecznienie i oświetlenie sal światłem dziennym. Należy zapewnić dzieciom możliwość werandowania – tłumaczą autorzy dokumentacji projektowej.

image 1024x574 - Nowe przedszkole i żłobek w Kiełczowie. Przetarg do powtórki
fot. Archi-studio Magdalena Trojanowska

Przedszkole z salą do rytmiki i jadalnią

Jeśli chodzi o część przedszkolną, na parterze pojawią się sale dla dzieci młodszych (4 oddziały po 25 dzieci) z dostępnymi bezpośrednio z sal węzłami sanitarnymi, z własnymi magazynami podręcznymi na zabawki oraz magazynami leżaków/pościeli.

Z kolei zgodnie z dokumentacją, na piętrze należy urządzić sale dla dzieci starszych (8 oddziałów po 25 dzieci). Na piętrze przewidziano także blok pomieszczeń administracyjno-socjalnych dla pracowników przedszkola (sekretariat, pokój dyrektora, pokój nauczycielski, szatnia z węzłem sanitarnym, pokój logopedy, pokój psychologa).

W projekcie uwzględniono także sale zajęć dodatkowych i gabinety specjalistów.

W przedszkolu należy zapewnić możliwość prowadzenia zajęć terapii sensorycznej z własną toaletą dostępną bezpośrednio z sali (sala na piętrze, dostępna bezpośrednio z komunikacji ogólnodostępnej oraz z komunikacji wewnętrznej przedszkola), a także – przy bloku pomieszczeń administracyjnych – pokój do zajęć logopedycznych oraz pokój psychologa – wyliczają projektanci.

Na parterze budynku przewidziana jest sala rytmiki. W obiekcie znajdzie się także jadalnia.

Dla części dzieci przedszkolnych (t.j. dzieci z sal zlokalizowanych na piętrze) posiłki będą wydawane w jadalni. Należy podzielić przestrzeń jadalni mobilnymi ekranami (przepierzeniami) w sposób zapewniający kameralne części dla poszczególnych grup. Należy przewidzieć meble o zróżnicowanej wysokości, dostosowane do wzrostu dzieci 4-6 letnich – czytamy w dokumentacji.