Niemal 6 mln złotych pochłonie rozbudowa ulicy Wilczyckiej w Kiełczowie. W ramach całej inwestycji powstanie m.in. małe rondo. Prace potrwają do końca roku.

Na początku kwietnia Powiat Wrocławski ogłosił przetarg na zadanie pod nazwą „Rozbudowa dróg powiatowych nr 1917D, tj. ul. Wilczyckiej w Kiełczowie i ul. Wrocławskiej w Wilczycach oraz nr 1922D, tj. ul. Rzecznej w Kiełczowie, gmina Długołęka”. Postępowanie dotyczy pierwszego etapu całego przedsięwzięcia, czyli przebudowy ul. Wilczyckiej w Kiełczowie na odcinku od ul. Rzecznej do ul. Wrocławskiej.

Przedmiotem niniejszego zamówienia są roboty budowlane dla przebudowy odcinka drogi powiatowej nr 1917D – ul. Wilczyckiej w miejscowości Kiełczów, w zakresie wzmocnienia i poszerzenia nawierzchni jezdni, budowy ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych, miejsc parkingowych i zjazdów o nawierzchni z kostki betonowej, krawężników, towarzyszących im elementów odwodnienia drogowego, nasadzeń oraz kanalizacji deszczowej – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.

Do przetargu stanęło 6 zainteresowanych, a w drugiej połowie maja jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Strabag Infrastruktura Południe, opiewającą na niespełna 6 mln złotych.

Zakres inwestycji jest na tyle duży, że utrudnienia w ruchu są nieuniknione. W ramach realizacji zadania w tak ruchliwym miejscu, prace te, niestety, wpłyną na codzienny tryb życia. Termin zakończenia rozbudowy jest określony na koniec bieżącego roku – informują przedstawiciele Gminy Długołęka.

image 1024x650 - Przebudowa ulicy Wilczyckiej za 6 mln złotych

Co dokładnie się zmieni?

Zakres robót obejmuje wzmocnienie i poszerzenie nawierzchni drogowej odcinka drogi powiatowej 1917D poprzez wykonanie nakładki z betonu asfaltowego. Nawierzchnia drogowa zostanie obramowana krawężnikami betonowymi

W zależności od lokalizacji, do krawężnika będą przylegać po obu stronach jednokierunkowe ciągi pieszo–rowerowe o szerokości 2,5 m każdy lub chodniki dla pieszych o szerokości 2 metrów – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Jak zaznaczają autorzy dokumentacji projektowej, obustronne chodniki oraz jednokierunkowe ciągi pieszo-rowerowe, które w znaczny sposób podnoszą poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i skutecznie separują ruch samochodowy od ruchu pieszych i rowerzystów, będą posiadały nawierzchnię z kostki betonowej.

W dwóch lokalizacjach przewidziano wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych łączonych z przejazdami rowerowymi. Z kolei skrzyżowanie ulic: Wilczyckiej, Rzecznej i Cyprysowej przewidziano w formie skrzyżowania skanalizowanego w postaci czterowlotowego małego ronda wyposażonego w przejezdny pierścień z kostki kamiennej.

Rozwiązanie takie w znaczny sposób podniesie poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zapewniając przy tym należytą płynność ruchu pojazdów na skrzyżowaniu. Przewidziano również przebudowę oświetlenia ulicznego wraz z budową oświetlenia z oprawami LED przy przejściach na nowo projektowanym rondzie – tłumaczą projektanci.

Zakres inwestycji obejmuje także wycinkę 75 szt. drzew zgodnie z wykazem zieleni do wycinki oraz wycinkę krzewów o powierzchni 167 metrów kwadratowych. Nasadzenia należy wykonać zgodnie z planem nasadzeń w liczbie 88 szt. drzew oraz 4 412 szt. krzewów.

Foto główne: Columba livia, fotopolska.eu, CC-BY-SA 4.0