W Kiełczowie oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod budowę gminnego żłobka i przedszkola. Docelowo w nowej placówce miejsce znajdzie 450 dzieci.
O planach budowy nowego żłobka i przedszkola w Kiełczowie donosiliśmy już pod koniec ubiegłego roku, gdy ogłoszono pierwszy przetarg na realizację tej inwestycji. To postępowanie zostało jednak unieważnione, bo obie złożone oferty znacznie przekraczały założony przez urzędników budżet.
Dopiero powtórny przetarg przyniósł pozytywny rezultat i udało się wybrać wykonawcę. Na początku lutego gmina Długołęka podpisała opiewającą na niemal 29 mln złotych umowę z firmą Climatic na realizację tej inwestycji.
Roboty budowlane przy ulicy Wrocławskiej trwają już od jakiegoś czasu. W połowie czerwca zakończyły się prace fundamentowe. Obecnie znajdują się tam już 24 moduły, co stanowi 40 proc. całego przedsięwzięcia – ostatecznie ma ich być 58. Powierzchnia budynku sięgnie ponad 4 tys. metrów kwadratowych.
W czwartek 23 lutego odbyła się z kolei uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę żłobka i przedszkola.
– Wierzę, że w grudniu będziemy świętować otwarcie placówki. Budowana w systemie modułowym, z dnia na dzień rośnie, nabiera kształtów, a goście – podczas dzisiejszej uroczystości – mogli już nawet wejść do środka i zobaczyć wnętrza części żłobkowej – podkreśla wójt Długołęki Wojciech Błoński.
Nowy obiekt dla 450 dzieci
Na terenie obiektu zaplanowano 6 oddziałów żłobka i 12 oddziałów przedszkola. Łączna przewidziana liczba dzieci to 450 (150 w żłobku i 300 w przedszkolu), a pracowników – 60.
Wejście do budynku będzie odbywać się poprzez przedsionek, a bezpośrednio przy wejściu znajdzie się hall/poczekalnia dla rodziców połączona z szatnią z zapewnieniem komunikacji interfonowej ze wszystkimi oddziałami oraz częścią administracyjną.
– W sąsiedztwie hallu należy urządzić połączoną z nim przestrzennie szatnię dla dzieci. Dla każdego dziecka przewidzieć 1 zamykaną drzwiami szafkę. W szatni przewidzieć przewijaki i siedziska tapicerowane – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym obiektu.
W wewnętrznej części żłobka pojawią się sale oddziałowe.
– Dwie połączone ściankami mobilnymi sale dla dzieci najmłodszych (6-12 miesięcy) z dostępnym bezpośrednio z obu sal węzłem sanitarnym oraz magazynami leżaków/pościeli należy zlokalizować jak najbliżej strefy wejściowej. W dalszej części żłobka należy urządzić 5 sal z dostępnymi bezpośrednio z sal węzłami sanitarnymi, magazynami podręcznymi na zabawki oraz magazynami leżaków/pościeli dla dzieci starszych (12-36 miesięcy). Wymagane zgodne z przepisami nasłonecznienie i oświetlenie sal światłem dziennym. Należy zapewnić dzieciom możliwość werandowania – tłumaczą autorzy dokumentacji projektowej.
Termin realizacji zamówienia wyznaczono na 18 grudnia 2020 roku.