Dwoje radnych zwróciło się do wójta gminy Długołęka w sprawie montażu wyświetlaczy prędkości, wraz z oświetleniem przejść dla pieszych, w trzech miejscowościach na terenie naszej gminy.

Na początku lipca radni gminy Długołęka – Michał Zapiór i Hanna Olichwer – złożyli do wójta Wojciecha Błońskiego interpelację w sprawie możliwości zakupu i wykonania wyświetlaczy prędkości wraz z nowoczesnym oświetleniem przejść dla pieszych.

Rajcy zaproponowali, by wyświetlacze prędkości rzeczywistej pojawiły się przy ulicy Wrocławskiej w Mirkowie (na wysokości szkoły podstawowej), przy ulicy Wrocławskiej w Kiełczowie (na wysokości przejścia przy przedszkolu „Mini Bambini”) i przy ulicy Wrocławskiej w Wilczycach (na wysokości szkoły podstawowej).

Przejście przez jezdnię powinno być dobrze rozpoznawalne i dostrzegane przez kierowców z odległości co najmniej dwukrotnie większej niż odległość potrzebna do zatrzymania samochodu, a piesi powinni mieć zapewnioną widoczność z miejsca oczekiwania przed przejściem, co najmniej 2 metry od krawędzi jezdni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie i oznakowanie przejścia – tłumaczą radni.

Jak podkreślają, z badań wynika, że kierowcy lepiej dostrzegają znaki pionowe i sygnalizatory świetlne niż znaki poziome.

Należy zatem tak poprawić oznakowanie przejść, aby były zauważalne z odpowiedniej odległości, a kierowcy byli świadomi, że zbliżają się do przejścia – zaznaczają rajcy.

W interpelacji czytamy, że dodatkowym elementem działającym na kierowców jest montaż wyświetlaczy prędkości rzeczywistej.

Montaż takich urządzeń w odległości około 100 metrów od przejść dla pieszych wskaże kierowcom rzeczywistą prędkość, z jaką jadą i zasygnalizuje dostosowanie się do dozwolonej prędkości, poprzez wyświetlenie komendy ZWOLNIJ – argumentują radni.

Co na to wójt?

W odpowiedzi na interpelację wójt gminy Długołęka informuje, że w przypadku przejścia dla pieszych w Kiełczowie (na wysokości przedszkola „Mini Bambini”) oświetlenie przejścia jest już wykonane.

Oświetlenie przejść dla pieszych w Mirkowie i Wilczycach zostanie zrealizowane po zakończeniu trwających obecnie prac projektowych – wyjaśnia Wojciech Błoński.

Z kolei, jeśli chodzi o montaż wyświetlaczy prędkości, wójt informuje, że trwają analizy możliwości ich umieszczenia w pasie drogowym.

Z zaproponowanych lokalizacji, jedynie lokalizacja w Mirkowie na ulicy Wrocławskiej znajduje się w zarządzie wójta gminy Długołęka, natomiast pozostałe lokalizacje (w Kiełczowie i Wilczycach) wymagają zwrócenia się do właściwego zarządcy tych dróg, co niebawem uczynimy – tłumaczy Wojciech Błoński.

Jak podkreśla wójt, jeśli uda się uzyskać takie zgody od zarządcy dróg w Kiełczowie i Wilczycach, czyli od Powiatu Wrocławskiego, gmina podejmie dalsze procedury, czyli wykonanie docelowych projektów organizacji ruchu i wyłonienie wykonawcy, który będzie mógł zamontować wyświetlacze prędkości w terenie.

Przedmiotowe procedury wymagają czasu, więc w tym miejscu prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość – apeluje wójt.

Foto główne: Arek Socha z Pixabay