W niedzielę pójdziemy do urn, by oddać głos w wyborach samorządowych. Przygotowaliśmy dla was kompendium z najważniejszym informacjami na temat głosowania.

W wyborach samorządowych 21 października czekają nas cztery głosowania. Wybierzemy wójta Gminy Długołęka, radnych Rady Gminy Długołęka, a także radnych Rady Powiatu Wrocławskiego i radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Sprawdź, gdzie mieści się twój lokal wyborczy. Pamiętaj, że głosować możesz tylko tam, gdzie jesteś wpisany do rejestru wyborców. W lokalu wyborczym będzie ci potrzebny dokument ze zdjęciem, czyli np. dowód osobisty. Obwodowa komisja wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie.

Jeśli tak, otrzymasz komplet kart do głosowania z nazwiskami kandydatów do Rady Gminy Długołęka (na szarym tle), do Rady Powiatu Wrocławskiego (na żółtym tle), do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (na niebieskim tle) oraz na wójta Gminy Długołęka (na różowym tle). Głosowanie jest tajne, a po oddaniu głosu, karty należy wrzucić do urny tak, by strona zadrukowana była niewidoczna.

Jak głosować?

W wyborach wójta Gminy Długołęka głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli postawisz znak „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, nie postawisz go w żadnej kratce albo postawisz „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

W wyborach do Rady Gminy Długołęka głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X”  w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, tym samym wskazując jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głos będzie nieważny, jeśli postawisz znak „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, nie postawisz go w żadnej kratce albo postawisz „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez komisję wyborczą.

Identyczne zasady obowiązują w wyborach do Rady Powiatu Wrocławskiego i do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Jak wybierzemy wójta Gminy Długołęka?

W wyborach wójta Gminy Długołęka zmierzy się czworo kandydatów. Zwycięży ten, który w głosowaniu otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli jednak nikt nie zdobędzie wymaganej większości, zwycięzca zostanie wyłoniony w drugiej turze głosowania (4 listopada).

Wystartują w niej dwaj kandydaci, którzy dostali najwięcej głosów w pierwszej turze. Za wybranego w ponownym głosowaniu uważa się tego kandydata, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.

W wyjątkowych sytuacjach, w drugiej turze głosowania może wystartować tylko jeden kandydat – np. gdy drugi z kandydatów wycofa się. Wówczas ten jeden kandydat wygra wybory, jeśli otrzyma więcej głosów na „tak” niż na „nie”.

Jak dzielone są mandaty w radzie gminy, powiatu i w sejmiku?

W wyborach samorządowych wybierzemy 21 radnych Gminy Długołęka. O mandaty będzie walczyć 105 kandydatów z 4 komitetów wyborczych. Gmina została podzielona na 4 wielomandatowe okręgi wyborcze.

okregi dlugoleka - Wybory samorządowe w gminie Długołęka. Co trzeba wiedzieć o głosowaniu?

W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, czyli m.in. w Długołęce, mandaty pomiędzy listy kandydatów będą dzielone proporcjonalnie (według metody D’Hondta) do łącznej liczby ważnie oddanych głosów odpowiednio na kandydatów danej listy. Warto zaznaczyć, że w podziale mandatów uczestniczą jednak tylko te komitety wyborcze, na których listy w skali gminy oddano co najmniej 5% ważnych głosów.

Takie same zasady obowiązują w wyborach do Rady Powiatu Wrocławskiego i do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Jeśli chodzi o wybory do Rady Powiatu Wrocławskiego, w okręgu nr 1, czyli w gminie Długołęka, o 5 mandatów będzie starać się 42 kandydatów z 6 list. Z kolei jeśli chodzi o wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, w okręgu nr 2, do którego należy Długołęka, do rozdysponowania jest 8 mandatów. Powalczy o niej 112 kandydatów z 12 list.