Firma Fortum planuje budowę pod Wrocławiem – na styku trzech gmin – elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją przeciwko tej inwestycji.

Od ubiegłego tygodnia trwa gorąca dyskusja na temat planowanej przez firmę Fortum budowy elektrociepłowni, wykorzystującej paliwo alternatywne w postaci pozostałości po sortowaniu odpadów. Inwestycja ma powstać w tzw. obrębie Biskupice na terenie gminy Wisznia Mała, nieopodal Ramiszowa w gminie Długołęka i wrocławskiego osiedla Pawłowice.

Inwestycja budzi liczne obawy mieszkańców. Pod petycją dotyczącą „sprzeciwu wobec budowy spalarni śmieci przy węźle Psie Pole – na granicy Gmin Wrocław, Długołęka oraz Wisznia Mała” podpisało się już (wedle stanu na poniedziałek 17.05 godz. 13) ponad 1,2 tys. osób.

Mając na uwadze troskę o dobra wspólne, atrakcyjność mieszkaniową i turystyczną miasta oraz okolicy, zdrowie jak i czyste środowisko, zdecydowanie sprzeciwiamy się koncepcji budowy spalarni śmieci w proponowanej lokalizacji – przy wjeździe do miasta u zbiegu dróg S8 i DK98, w sąsiedztwie od lat istniejących osiedli mieszkaniowych Wrocławia i gminy Długołęka, które doceniane są przez obecnych mieszkańców jak i planowane przez obydwie gminy do dalszego rozwoju w tym kierunku. Pragniemy zauważyć, że już na chwilę obecną mierzymy się ze wzmożonym ruchem pojazdów, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, a dopuszczenie do realizacji planowanej inwestycji spotęguje tylko dalsze problemy. Nie chcemy pogorszenia się jakości naszych osiedli, które od lat się rozwijały w harmonii z otoczeniem, a teraz w ich sąsiedztwie planuje się wprowadzenie inwestycji uciążliwej pod wieloma względami i potencjalnie niebezpiecznej dla cennego w tym rejonie środowiska przyrodniczego jak i dla mieszkańców. Należy podkreślić, że w zakresie funkcji, formy czy skali przedsięwzięcia będzie to całkowicie obcy element w tym rejonie, budzący obawy społeczne – czytamy w petycji.

Fortum o szczegółach inwestycji

Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 roku, a uruchomienie obiektu w 2025 roku. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców. Koszt instalacji szacowany jest na około 700 mln złotych.

 Jesteśmy przekonani, że aglomeracja wrocławska jako dynamicznie rozwijający się region potrzebuje nowych, ekologicznych źródeł energii oraz efektywnego systemu zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne na bazie odpadów pozostałych po sortowaniu. Zamiast trafiać na wysypiska, odpady mogą służyć do produkcji użytecznej energii. Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum, cytowany w komunikacie prasowym.

Jak informuje Fortum, wykorzystanie paliwa alternatywnego oznacza możliwość zaoferowania konkurencyjnych cen w zakresie przetworzenia odpadów wytwarzanych lokalnie i szansę na ograniczenie wzrostu tzw. opłaty śmieciowej ponoszonej przez mieszkańców.

W tego typu elektrociepłowni przetwarza się tę frakcję odpadów, której nie można już poddać recyklingowi.  Po obróbce w sortowni powstaje bezwonny i suchy materiał o nazwie RDF (z ang. Refuse-Derived Fuel), który można przetworzyć na ciepło i energię elektryczną, zamiast składować na wysypisku – tłumaczy inwestor.

Fortum organizuje spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami firmy i ekspertami. Spotkania odbywają są w formule online – dwa już za nami, trzecie zaplanowano na poniedziałek 17 maja na godzinę 17. Inwestor udostępnił też Raport Oddziaływania Środowiskowego dotyczący planowanej inwestycji.

– Mamy świadomość, że inwestycje dotyczące energetyki czy zagospodarowania odpadów wiążą się z dużym zainteresowaniem. Jesteśmy otwarci na dialog. Podobne instalacje na świecie stają się często miejscowymi atrakcjami. Mają ciekawą architekturę, ścieżki edukacyjne lub ogólnodostępne tereny rekreacyjne. W Kopenhadze jest nawet stok narciarski. Chociaż EC OdNova będzie oddalona od osiedli mieszkalnych, to jednak zależy nam, aby była ciekawym i przyjaznym obiektem. Chcemy korzystać z najlepszych światowych wzorców, ale dopasować obiekt do oczekiwań mieszkańców. Będziemy z nimi na ten temat rozmawiać w trakcie przygotowania inwestycji – dodaje Piotr Górnik.

image 1 1024x575 - Tuż obok gminy Długołęka powstanie elektrociepłownia?

Więcej informacji o planowanej inwestycji można znaleźć tu www.ecodnova.pl.

Zdjęcie główne: Alain Duchateau on Unsplash